Menü Kapat

Makinist Kime Denir, Nasıl Olunur?

Uçaklar her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da uçakların tarihi aslında çok yenidir. Uçaklar var olmadan önce, ulaşımımız açısından hayatımızın en önemli parçası trenlerdi. Trenler aktif olarak halen birçok ülkede kullanılır. Aslında bir ülkenin sahip olduğu demiryolu ağı, ülkenin gelişmişliğiyle de doğru orantılıdır. Aslında ülkemizde demiryolu yatırımları hızla sürse de başta Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’yla kıyaslandığında oldukça geri olduğumuzu söyleyebiliriz. Özellikle Avrupa Birliği’nin lokomotifi unvanına sahip olan ülke Almanya’da, demiryolu ulaşımı Almanların vazgeçilmezlerindendir. Öyle ki, Almanya’nın en küçük kasabasında dahi demiryolu bağlantısı bulunur ki, bu dünyada eşine pek rastlanılır bir durum değildir. Ülkelerini adeta demir ağlarla ören Almanlar ayrıca dünyada demiryollarını en iyi işleten millet olarak da bilinirler. Başka bir ifadeyle dünya üzerinde zarar etmeyen tek demiryolu olan Alman Demir Yolları, bu anlamda diğer ülkelerden bir farklı bir yere konur. Japonlar da son yıllarda neredeyse bir ticari yolcu jetinin hızında olan yeni trenlerini halkın görüşüne sunmuşturlar. Bu anlamda hızlı tren ifadesinin yeniden tanımlanmasına sağlayacak bir çalışma içinde olan Japonlar, tıpkı Almanlar gibi oldukça ön plandadırlar. Amerika ise bir anlamda halen dünyanın en eski trenlerini aktif olarak kullanan ülkeler arasında başı çeker.

Devasa bir coğrafyaya sahip olan Amerikalılar halen trenle ulaşıma son derece önem verir ve de ticari anlamda demiryollarından sonuna kadar istifade eder. Amerika Birleşik Devletleri günümüze dek uzanan süreçte demiryollarını kısmen de olsa yenilemiş ve de bazı bölgelerde hızlı tren faaliyetini başlatmıştır. Seattle’den Florida’ya, Maine’den New Mexico’ya kadar her yeri demir ağlarla ören Amerikalılar, bu sayede her yıl milyonlarca dolar tasarruf ve de zaman kazanmaktadırlar. Peki Almanya’da Amerika’da ve Japonya’da var olan ve de geliştirilen bu harika makinelerden bahsederken bir şeyleri anlatmayı unutmuş olabilir miyiz? Elbette hayır, çünkü onu şimdiye sakladık; makinistler bir treninin her şeyidir. Bir otobüs şoförü otobüs için ne ifade ediyorsa ya da bir pilot veyahut bir kaptan gemi ve uçak için ne anlama geliyorsa, makinist de tren için o anlama gelir. Makinist, bir trenin seyahat boyunca içinde bulunan en yetkili şahsıdır. Onun aldığı kararlar emir niteliğindedir ve derhal yerine getirilir. Makinist olan kimse, bir treninin mekanik olarak bakımından tutun da kullanılmasına kadar olan bütün süreçte görev alır. Burada mekanik bakım sadece seyir esnasını kapsar. Rutin bakımlarda yer alması gerekmez.

Makinist kelime ya da başka bir ifadeyle terminolojik anlamda makineyle ilgilenen kişi anlamına gelir. Makineden sorumlu olan makinist, trenlerin dümeninde olan şahıslardır. İşleri sanılanın aksine hiç de kolay olmayan makinistler, ömürlerinin üçte ikisinden daha fazlasını trenlerde geçirmeleriyle bilinir. Bu anlamda dünyanın en zorlu meslekleri arasında yer alan makinistlik ayrıca son derece kutsal bir meslektir.

Kaynakça:
http://www.demiryol.net/makinist-nedir-ne-is-yapar.html

Gönderiye Yorum Yap