Menü Kapat

Michael Faraday Kimdir?

Meşhur kimyager ve fizikçi bilim adamı Michael Faraday 22 Eylül 1791 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelmiştir. Birçok gözlem gerçekleştiren Faraday, elektromanyetizma teorisine ve kuramına katkıda bulunmuştur. Çalışma hayatına kimyager olarak başlayan Faraday, kimya bilgisinin teknik yanlarını ortaya koyarak, pratik kimya kitabını yazmıştır.

Londra’daki Kraliyet Enstitüsünde Humphry Davy ‘nin derslerine katıldı. Kendi çıkarımları ve teorilerini not tutarak bir mektup şeklinde Davy’e sundu. Laboratuar biriminde aktif olarak çalışmak istiyordu fakat kadro boşluğu olmaması sebebi ile beklemesi gerekiyordu. Birgün laboratuar mensuplarından birinin kavga sebebi ile işten uzaklaştırılması sebebiyle şansı yaver giden Faraday, laboratuara kabul edildi. O dönemin en büyük kimyageri ve bilim adamlarından biri olan Davy’den özel dersler almaya ve O’nun deneylerini ve çalışmalarını yakından izleme fırsatını yakaladı. Faraday’ın başarılı çalışmaları onu Davy’nin asistanlığına kadar yükseltti. Onunla birlikte kimyanın inceliklerini dahada kavradı. Eski şişeler ve kereste kullanarak ham elektrostatik jeneratör yaparak basit deneyler yaptı. Ek olarak zayıf bir voltaik yığın oluşturdu ve elektrokimyada da deneyler yaptı.

Faraday’ın Davy yönetimindeki çalışmaları 1820 senesinde sonlandı. O zamana kadar, kimyayı tüm hatlarıyla iyice öğrendi. Ek olarak, tam ustalık noktasına kadar kimyasal analizler ve laboratuvar teknikleri uygulama fırsatı bulmuştu ve teorik görüşlerini, araştırmalarında kendisine yönlendirebileceği noktaya kadar geliştirmişti. Analitik bir kimyager olarak gösterdiği üne kavuşması, 1820’de bilinen ilk bileşikleri ürettiğinde ortaya çıkmıştır. Karbon, Cı2, Cı6 ve CI4 bileşiklerini üretmiştir. Bu bileşikler, etilen ile klor ikame edilerek üretilmiştir. ilk ikame reaksiyonları indüklendi.(Kapalı elektrik devresini, hızı her an değişebilen bir manyetik alanın içine bırakarak onun üstünde bir elektrik akımı oluşturma.)

Michael Faraday, 1820’lerde çelik bileşimlerinin araştırmalarını yaparak bilimsel metalürji ve metalografi temellerini atmaya destek oldu. Teleskoplar için optik cam kalitesini arttırmak için Londra Kraliyet Derneği tarafından görevlendirildi ve bu görevi tamamladı. 1845 senesinde diyamanyetizma keşfine yönlendiren bir cam kırma indeksi üretti. 1821 senesinde Sarah Barnard ile evlendi. Fizik konusunda devrim oluşturacak elektrik ve manyetizma üstüne araştırmalar başlattı. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren aygıt üretti. Bu aygıt ilk elektrik motoruydu.

Elektromanyetik keşfinden sonra yaptığı ilk deneylerden biri, elektrik akımı ile üretilmesi gerektiğini düşündüğü moleküllerarası tuşları saptamak için elektrokimyasal ayrışmanın gerçekleştiği bir çözeltiye polarize ışığı geçirmekti. 1820’li yıllarda bu düşünce üstüne çalışmalarına devam etti, ancak sonuç elde edemedi.

1831 senesinde Micheal Faraday, indüklenmiş bir akımın nasıl üretildiğini belirlemeye çalıştı. Deneyinde, bobinlere sarılı tellere mıknatıs yardımıyla elektrik akımının elektromanyetiğini keşfetti. Yani ilk “Dinamo”yu üretti.

1839 senesinde Faraday, yeni ve genel bir elektriksel fiil teorisi ortaya çıkardı.

1855’te Faraday yaşlanmaya başlamıştı. Ara sıra deneyler yapıyordu. Bunlardan biri ağırlığın artmasıyla elektriksel bir tesir bulmaya çalışmaktı. Manyetizm gibi yerçekiminin büyük olasılıkla başka bir kuvvetle değiştirilebileceği üstünde son çalışmalarını tamamladı. 25 Ağustos 1867 senesinde İngiltere’de öldü.

Gönderiye Yorum Yap