Menü Kapat

Midede Erimeyen Besinler Nelerdir?

Severek yediğimiz bazı besinler ,midede sindirilemeyebilir. Bu yüzden sindirimi zor olan besinler istenmeyen gaz problemlerine ve karın ağrılarına neden olur. Lif içerikli posalı besinler daima mide ile dosttur. Emilimi kolay olduğundan bağırsak problemlerine neden olmaz. Kabızlık yaşanmaz. Mide hassas bir organdır. Bu yüzden besinleri alırken mideye iyi gelen gıdaları tercih etmek ve doğru bir şekilde beslenmek gerekir. Bazı gıdaların emilimi neredeyse asla olmamakta dışkı ile atılmaktadır.Her ne kadar erimese de bu vitamini alamayacağınız anlamına gelmez.

Sindirim problemi herkesin ana sebebidir. Geçmişten bugüne mümkün bir durum olarak bilinmektedir. Her 10 kişinin 8’inde bu durumların yaygınlaşması normal olarak kabul edilmektedir. Besinleri çiğnemeden yutmak,hızlı yemek sağlıklı bir beslenme metoduna girmez. Besinler iyice çiğnenerek tüketilme ve sindirimde sıkıntıların oluşumu engellenmelidir. Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen eğer besinler mide kanalında sindirilemiyor ise bu besinleri posalı olmayan ve zor sindirilen gıdalar arasında yer alır. Peki nedir bu midede erimeyen besinler? İsterseniz günlük yaşantımızda en fazla tükettiğimiz ,sindirimi zor olan gıdalardan bahsedelim. Bakalım bunlar neler ?

Midede Ermeyen ve Sindirilmesi Zor Olan Besinler

Çikolata : Özellikle çocukların en sık yediği besindir. Çok sevilen ve mutluluk hormonlarını harekete geçiren enfes bir gıdadır. Tadına doyamadığımız bu besin yerken katı ,ağızda erirken sıvıya dönüşmesine rağmen, zor sindirilen gıdalar arasında yer alır. Çikolata tüketiminde 3 ve ya 4 tanenin üzerine çıktığınızda midede inanılmaz ekşimeler meydana geliyor. Midede yanma ve ağrılar devam ederken,sindirim sorunu hızlıca yaygınlaşıyor. Çikolatayı fazla tüketenlerin geneli hep kabızlık sorunu yaşamaktadırlar.
Soğan : Salatalarda yemeklerde çoğunlukla kullanıdığımız soğan erimeyen bir özelliğe sahiptir. Dışkı ile birlikte atıldığında dışkıda yanmalara neden olur. Ek olarak acı ince biber,biber turşusu, ve biber türü kızartmalar ciddi oranlarda sindirim sistemini etkiliyor. Mideyi rahatsız etmekle kalmıyor bir de acele erimediğinden midede gaz ve şişkinliklere neden oluyor. Özellikle soğan erimeyen besinler arasında yer ediniyor. Mümkün oldukça pişmiş ve yerken iyice çiğneyerek tüketmeniz sağlığınız için son derece önemlidir.

Asitli İçecekler : Acele gaz yapan ve mideyi bozan asitli içeceklerin başında siyah kola gelir. Severek içtiğimiz kola mide hastalıklarına zemin hazırlar ve sindirim tembelliğine yol açar. Asitli içeceklerden mümkün oldukça uzak durmanız gerekir.
Kızartmalar : Oldukça fazla yağda kavrulan besinlerin mide problemlerine yol açtığını biliyor uydunuz. Sıvı ve yumuşak gıdalar yerine çok baharatlı kızartma türleri midenin genel olarak işlevselliğini bozmaya yetiyor. Bu yüzden kızartma türü gıdaları azaltmanız gerekir.
Haşlanmış Mısır : Midede erimeyen gıdalar arasında yer alır. Genelde dışkı ile atılır. Severek yediğiniz mısırın sindirilmesi diğer besinlere oranla daha azdır. Fazlası tercih edilmez. Sağlığınız için fazla asitli ve gaz yapan besinlerden uzak durunuz. Sağlıklı günler dileği ile.


uzmanhekim.com

Gönderiye Yorum Yap