Menü Kapat

Nuri Bilge Ceylan Filmleri – IMDb Puanına Göre En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan Filmleri – IMDb Puanına Göre En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Bu listede tüm zamanların en iyi Nuri Bilge Ceylan filmlerini spoiler içermeden bir araya getirdik. Listemizde yer alan en güzel Nuri Bilge Ceylan filmlerini IMDb puanlarına göre sıralıyoruz.

Nuri Bilge Ceylan filmler;

9. Koza (1995) – IMDb: 6.8

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan’ın başarısını gösterdiği ilk filmi olan “Koza”, birbiriyle alakasız iki insanın evlilikle birleşen yollarının yeniden kopuşunu anlatmaktadır. Kısa metrajlı film olarak beyazperdeye aktarılan Koza, Nuri Bilge Ceylan’ın fotoğrafçılık yeteneğini gözler önüne sermektedir. Film, 70’li yaşlardaki iki insanın, seneler önce ayrılarak yeniden bir araya gelmesini ve başarısızlıkla sonuçlanmasını konu etmektedir. Filmin sahneleri Nuri Bilge Ceylan’ın anne ve babasından esinlenerek sinemaya aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Fatma Ceylan, Mehmet Emin Ceylan ve Turgut Toprak rol almaktadır.

Tür: Kısa Film, Dram

FRAGMAN


8. Kasaba (1997) IMDb: 7.0

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Kasaba filmi, 1970’li yılların Türkiye’sinde küçük bir kasabada geçmektedir. Kasabada üç kuşak birden yaşayan bir ailenin küçük kızı, okul dönüşü kendinden küçük olan erkek kardeşiyle gezintiye çıkmaktadır. Köy ile şehir arasında sıkışıp kalmış depresif ve huzurlu insanların ruh hallerini pastoral bir biçimde konu alan film, yaşananları en ince ayrıntısına kadar izleyiciyle buluşturmaktadır. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği film, yarı otobiyografik hikayesiyle en uzun siyah beyaz metrajlı yapımdır. Filmin başrollerinde Mehmet Emin Toprak, Fatma Ceylan, Muzaffer Özdemir, Mehmet Emin Ceylan ve Cihat Bütün rol almaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


7. İklimler (2006) IMDb: 7.2

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın gerçekleştirdiği “İklimler” filmi, 2006 yılında vizyona giren Türk yapımı dram filmidir. Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülen filmin başrollerinde Nuri Bilge Ceylan “İsa”, Nazan Kesal “Serap”, Ebru Ceylan “Bahar”, Mehmet Eryılmaz “Mehmet” ve Arif Aşçı “Arif” karakterini canlandırmaktadır. İki farklı iklimde yaşamakta olan İsa ve Bahar, birbirini takip edene dönemlerde bir araya gelmektedir. Bir tanesi Kaş diğeri ise Ağrı’da yaşamakta olan genç çift, ilişkilerinde bilinmeyen hiçbir şey bırakmayacaklardır.

Tür: Dram

FRAGMAN


6. Üç Maymun (2008) IMDb: 7.4

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Muhalefet cephesinden seçimlere girecek olan iş adamı, ansızın gerçekleşen bir trafik kazasıyla hayatını kaybetmektedir. Ölümle sonuçlanan kazanın tüm dikkatleri üzerine çekeceğini bilen Servet, kaza sırasında araçta bulunmayan şoför Eyüp’ün tüm sorumluluğu para karşılığında kabul etmesini istemektedir. Eyüp’ün olayı üstlenmesinden kısa bir süre sonra Servet, Eyüp’ün karısı Hacer’le ilişki yaşamaya başlayacaktır. Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği “Üç Maymun” filmi, Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görülmüştür. Filmin başrollerinde Ercan Kesal, Hatice Aslan, Yavuz Bingöl, Ahmet Rıfat Şungar ve Cafer Köse rol almaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN


5. Mayıs Sıkıntısı (1999) IMDb: 7.4

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği “Mayıs Sıkıntısı” filmi, 1999 yılında dram ve komedi temalarıyla beyazperdeye aktarılmıştır. Altın Portakal, Avrupa Film Ödülleri ve Discovery-Prix Fipresci Ödülü’ne layık görülen filmin başrollerinde Sadık İncesu, Mehmet Emin Toprak, Fatma Ceylan ve Muzaffer Özdemir rol almaktadır. Film, standart ve sade bir hayata sahip kasaba halkının Muzaffer’in gelişiyle sarsılmasını konu etmektedir. Muzaffer, doğup büyüdüğü o küçük kasabada bir film çekmek istemektedir. Küçük dertlere sahip huzurlu kasaba halkı, Muzaffer’in gelişiyle büyük bir şaşkınlığa sürüklenecektir.

Tür: Dram, Komedi

FRAGMAN


4. Uzak (2002) IMDb: 7.6

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Karlar altında beyaza bürünen bir İstanbul kartpostalını izleyiciyle buluşturan Nuri Bilge Ceylan, “Uzak” filmini 2002 yılında beyazperdeye aktarmıştır. Film, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen azimli bir genç ile ideallerinden vazgeçmiş umutsuz bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Film gösterime girmesinin ardından “Cannes Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “Altın Portakal En İyi Yönetmen Ödülü” ve “Altın Portakal En İyi Senaryo Ödülü” kazanmıştır. Uzak filminin başrollerinde Ebru Ceylan “Genç Kız”, Mehmet Emin Toprak “Yusuf”, Nazan Kesal “Serap”, Muzaffer Özdemir “Mahmut” ve Zuhal Gencer Erkaya “Nazan” karakterine hayat vermektedir.

Tür: Dram

FRAGMAN


3. Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) – IMDb: 7.8

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmi, 2011 yılında vizyona girmiştir. Film, izleyiciyle buluşmasından kısa bir süre sonra “Cannes Film Festivali Büyük Ödülü” kazanmıştır. Taşra hayatının sıkıntılı dünyasını konu eden film, korkunç bir cinayet hikayesini ele almaktadır. Çok az yönetmenin tercihi olan peliküle metodunun kullanıldığı film, bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilim dolu öyküsünü izleyiciyle buluşturmaktadır. Filmin başrollerinde Ercan Kesal “Muhtar”, Muhammet Uzuner “Doktor Cemal”, Taner Birsel “Savcı Nusret”, Yılmaz Erdoğan “Komiser Naci” ve Fırat Tanış “Zanlı Kenan” karakterini canlandırmaktadır.

Tür: Dram, Aksiyon

FRAGMAN


2. Ahlat Ağacı (2018) – IMDb: 8.2

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Çocukluğundan beri yazar olmanın hayallerini kuran Sinan, bol bol kitap okuyan ve kendi eserini bastırmak için uğraşan genç bir adamdır. Kitabını bastırmak için doğduğu köye giden Sinan, para toplama hayaliyle geldiği köyünden borçlu çıkacaktır. Tüm enerjisiyle kararlarından vazgeçmeyen baş karakterimiz, babasının geçmişten kalan borçlarıyla şaşkına dönecektir. Yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın gerçekleştirdiği film, 2018 yılında beyazperdeye aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Doğu Demirkol “Sinan”, Murat Cemcir “İdris”, Hazar Ergüçlü “Hatice”, Bennu Yıldırımlar “Asuman” ve Serkan Keskin “Süleyman” karakterine hayat vermektedir.

Tür: Dram

FRAGMAN


1. Kış Uykusu (2014) – IMDb: 8.2

Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın en iyi filmleri listemizde birinci sırada yer alan “Kış Uykusu” filmi, beyazperdeye aktarılmasından kısa bir süre sonra “Altın Palmiye” ödülüne layık görülmüştür. Emekli bir tiyatrocu olan Aydın, babasından yadigar kalan butik oteli işletme kararı alacaktır. Kısa süre içerisinde Kapadokya’ya dönen Aydın, Anadolu’nun bağrında bulunan bu ıssız otelde adeta kış uykusuna yatacaktır. Film, gözlerden uzak sessiz ve ıssız bu otelin işletmecisi Aydın’ın hayallerini konu etmektedir. Filmin başrollerinde Haluk Bilginer “Aydın”, Melisa Sözen “Nihal”, Demet Akbağ “Necla”, Serhat Kılıç “Hamdi”, Ayberk Pekcan “Hidayet” karakterini canlandırmaktadır.

Tür: Dram

FRAGMAN

Önerilen İçerik; En İyi Cem Yılmaz Filmleri

Gönderiye Yorum Yap