Menü Kapat

Ricky Martin Kimdir?

24 Aralık 1971’de Porto Riko’da San Juan’da doğan Ricky Martin, altı yaşlarında reklamlarda görünmeye başladı. 18 yaşına gelene kadar genç grup Menudo’ya üye oldu. Liseyi bitirdikten sonra sahne ve televizyonda göründü, bununla birlikte solo müzik kariyerine devam etti. İlk İngiliz albümü ve single albümü çok başarılıydı. Bugün hem İspanyolca hem de İngilizce müzik yapmaya devam ediyor.Ricky Martin Şarkıları ve Albümleri:Martin aktif olarak oyunculuk kariyerine devam ederken, bununla birlikte albüm çıkardı ve konser gösterileri yaptı. Yerli Porto Riko’da ve Latin / Hispanik topluluğunda bir tüm olarak tanınmıştı.

İlk solo albümü Ricky Martin , 1988 senesinde Sony Latin bölümü tarafından oluşturuldu. Hemen sonra 1989’da Me Amaras adlı ikinci bir albüm çıkardı . Üçüncü albümü A Medio Vivir 1997’de çıktı. Aynı yıl onun Disney’in animasyon özelliğinin Hercules adlı İspanyol dili sürümüne seslendi . 1998’de yayınladığı bir sonraki proje olan Vuelve , Martin’in 1998’de düzenlenen Fransa Dünya Kupası futbol turnuvasında gerçekleştirdiği bir vitrin yayını kapsamında “La Copa de la Vida” adlı single (“Yaşam Biçimi”) yer aldı.

Şubat 1999’daki Grammy Ödülleri’nde, Martin, Los Angeles Shrine Oditoryumu’nda “La Copa de la Vida” nın cesurca performansını Vuelve için En İyi Latin Pop Performansı ödülünü almadan derhal önce verdi .Olağanüstü başarılı ilk İngiliz single’ı “Livin ‘La Vida Loca” nın çıkışı ile beraber yıldız yapımı Grammy gecesini izledi. Albümü Ricky Martin Billboard tablosunda 1 numaraya çıktı. Martin ek olarak Time dergisinin kapağında yer aldı ve artan Latin kültürel etkisinin Amerikan pop müzik ana akımına getirilmesine yardım etti.

İlk İngiliz albümünün ve single’ın olağanüstü popüler başarısına katkıda bulunmak için Mart 2000, Şubat 2000’de düzenlenen Grammy Ödülleri’nde dört kategoride aday gösterildi. Her dört kategoride de kaybolmasına rağmen – emektar adam pop sanatçısı Sting’e (En İyi Pop Albümü, En İyi Adam Pop Vokal Performansı) ve Santana, gitarist gitarist Carlos Santana’nın (Senenin Şarkısı, Senenin Kaydı) liderliğindeki grup, Martin, başarıya ulaşan Grammy ilk çıkışından bir yıl sonra gene canlı bir performans gösterdi.

Kasım 2000’de Martin , Ricky Martin için çok beklenen takip albümü Sound Loaded’i piyasaya sürdü . “She Bangs” adlı hit single’ı, Martin’in En İyi Adam Pop Vokal Performansı dalında bir başka Grammy adayı oldu.Sound Loaded’ten sonra Martin, hem İspanyolca hem de İngilizce müzik yapmaya devam etti. En büyük İspanyol dili isabetleri La Historia’da (2001) derlendi . Bunu, iki yıl sonra, Almas del Silencio tarafından izlendi ve İspanyolca söylenen yeni malzemeler içerildi.

Oyunculuk

Martin bir sahne müzikalinde rol almak için Meksika’ya gitti; konser 1992 İspanyolca telenovalarda, Alcanzar una Estrella’da ya da Bir Yıldızlıya Ulaşmak için bir şarkıcı olarak rol aldı. Şov çok popüler olduğunu kanıtladı ve seri filmin rolünü tekrarladı. 1993 senesinde Martin, Los Angeles’a taşındı. Burada, NBC’nin sitcom’u Getting By tarafından Amerikan TV yayınına girdi. 1995’te ABC’nin gündüz sabun operası General Hospital’da vazife aldı ve 1996’da Les Miserables’ın Broadway prodüksiyonunda rol aldı .

Son Projeler

Ricky Martin , 2010’da otobiyografi Me’yi yayınladı ve hızlı bir şekilde en fazla satanlar haline geldi. Ayrıca, Joss Stone ile beraber düet single’ı olan “Benim için En İyi Şey Sen” i de ekledi. Bu da küçük bir hit oldu. Martin yakında pop grafiklerinden en üste çıkarak Latin grafiklerindeki en yeni 1 numaralı albüm olan İspanyolca, Música + Alma + Sexo (2011) ‘de yeni bir şarkı albümü yayımladı .

Martin, 2012’de lise müzik dizisi Glee’ye konuk olarak katıldı . Ek olarak Tim Rice ve Andrew Lloyd Webber’in vurduğu müzikal Evita’nın canlandırılması için Nisan ayında Broadway’e geri döndü. Arjantin’in en efsanevi figürlerinden ve önder Juan Peron’a eş olan Eva Peron’un hikayesini anlatan Ché görevi oynadı .‘Gianni Versace’nin Suikastı’ ,Martin, FX’in Ocak 2018’de ilk gösterime giren The Gianni Versace Suikastı : Amerikan Suç Hikayesi’nde yer aldı. Martin, Versace’nin öldürüldüğü gün orada olan ve uzun süredir ortağı olduğu Antonio D’Amico’yu canlandırıyor.

Gençliği & Menudo

Enrique Jose Martin Morales IV doğumlu Ricky Martin, altı yaşına kadar yerel televizyonlarda reklamlarda yer almaya başladı. 1984’te nihayet bir yer edinmeden önce genç şarkı grubu Menudo için üç kez deneme yaptı. Menudo ile yaptığı beş yılda Martin birçok dilde şarkı söyleyerek dünyanın dört bir yanına gitti. 1989’da grubun 18 yaş sınırına ulaştı ve solo oyunculuk ve şarkı kariyeri sürdürmek için New York’a taşınmadan önce liseyi bitirmek için yeterince uzun süre Porto Riko’ya döndü.

Kişisel yaşam

Martin, 2008’de doğan iki ikiz adam, Matteo ve Valentino’nun babasıdır. Özel hayatından çekinmeden Ricky Martin internet sayfasında 2010 senesinde “Şanslı eşcinsel bir adam olduğumu söylemekten gurur duyuyorum, kendim olduğum için çok gururluyum” dedi. Martin cinselliğiyle halka açılma kararının kısmen oğulları tarafından ilham aldığını açıkladı.

Kasım 2016’da Ellen DeGeneres’ in talk şovunda bir görüntü sırasında Martin, Suriye’de doğan ve İsveç’te yetişen bir sanatçı olan Jwan Yosef’e olan bağlılığını ilan etti. Ocak 2018’de Martin, ikisinin sessiz bir şekilde evlendiğini ilan etti.

Birçok nedenden dolayı aktivist olarak Ricky Martin Vakfı’nı 2000 senesinde çocuk savunuculuğu organizasyonu olarak kurdu. Grup çocuk istismarıyla mücadele eden Çocuk İnsanları projesini yürütüyor. Martin, 2006 senesinde ABD Hükümeti Uluslararası İlişkiler Komitesi’nin önünde tüm dünyadaki çocukların haklarını geliştirmek için Birleşmiş Milletler’in çabalarını desteklemek için konuştu.

Martin, kuruluşundan sonra diğer hayır kurumlarının çabalarını desteklemektedir. Uluslararası Hayırlı Kötülük ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi’ nden 2005 Uluslararası İnsani Yardım Ödülü de dahil olmak üzere hayırsever çalışmaları için çok sayıda ödül aldı.

Kaynakça:
https://www.sabah.com.tr/ricky-martin-kimdir/
https://www.biyografi.net.tr/ricky-martin-kimdir/
https://www.haberler.com/ricky-martin/

Gönderiye Yorum Yap