Menü Kapat

Ses Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ses bozuklukları genellikle sesini aktif bir şekilde kullanan meslek gruplarında oluşmaktadır. Özellikle çağrı merkezlerinde çalışan ve tüm çalışma saati boyunca, kendilerine yönelten soruları cevaplamaya, sorunları çözmeye çalışan bu bireylerde ses kısıklığı rahatsızlığı sık sık oluşabilmektedir. Çağrı merkezlerinde ve buna benzer halka hizmet veren yerlerde çalışan kişiler, ortamdaki sesin yüksekliğinden kaynaklı olarak da karşılarındaki insanlara seslerini duyurabilmek için seslerini yükselterek konuşmak zorunda kalırlar. Ya öğretmenler… Onların üzerimizdeki emeklerini asla ödeyemeyiz. Her kafadan bir sesin çıktığı sınıflarda görev yapan öğretmenler, öğrencilere seslerini duyurabilmek ve öğretilerinin onlara ulaşabilmesini sağlayabilmek adına sürekli olarak seslerini kullanırlar. Ses sanatçıları ve tiyatrocuların hayatlarının büyük bir bölümü sahnede geçer. Sesleriyle şarkılara ve oyunlara hayat veren bu değerli meslek grubu da ses harabiyetini yoğun olarak yaşamaktadır. Bunlar sadece verdiğimiz birkaç örnek, sokak satıcıları, pazar esnafı, din görevlileri de meslekleri gereği seslerini yoğun olarak kullanırlar.

Bunun dışında ses tellerinde oluşan nodül, polip, kist, reinke ödemi ve granülom ve sesin yanlış kullanımı da ses bozukluklarına yol açmaktadır. Ses teli felci, geçirilen operasyonlar, üst solunum yolu enfeksiyonu, sigara ve alkol kullanımı, gırtlak kanseri ses bozukluğuna yol açan faktörlerdir. Bu nedenle oluşan ses bozukluğunun tedavi edilebilmesi için, seste hasara sebep olan etkenin yok edilmesi gerekmektedir. İşte bu noktada ses terapisi sayesinde sağlıklı ve güzel bir ses tonuna kavuşulabilir

Ses Terapisi’nin Amacı nedir?

– Gırtlak sağlığını düzeltmek ve korumak,
– Sesle ilgili bozuklukların kaldırılabilmesi için çalışmalar yapmak,

Ses Terapisi’nin Faydaları Nelerdir?

– Ses bozukluğu problemlerinin tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.
– Rahatsızlığı yaşayan kişide psikolojik olarak da rahatlama ve özgüven sağlar.
– Ses hasarının tekrarlamasını engeller.
– Medikal tedavi, cerrahi yaklaşım ve psikolojik destekle birlikte yürütüldüğünden kapsamlı ve hastalığı/problemi her yönü ile ele alabilecek bir bakış açısı ile yapılır.

Ses Terapisi Nasıl Yapılır?

– Sesin anatomisi ve fizyolojisi hastaya uygun anlayabileceği bir dille anlatılır.
– Kişiye ses hijyenini sağlayabilmesi ve koruyabilmesi için günlük yaşantısında nasıl davranması gerektiği, hayatı ile ilgili ne gibi değişiklikler yapabileceği anlatılır.
– Ses egzersizleri ile, nefes desteğini-gücünü artırıcı, ses tellerinin zorlanmasını engelleyici çalışmalar hastaya yaptırılır.
– 8-10 seansta, yaklaşık 1-2 aylık bir zaman dilimi içerisinde son bulan ses terapisi ile hastalar büyük ölçüde daha sağlıklı, güçlü, hasarlarından arınmış bir sese sahip olabilmektedirler.

Kaynakça:
www.tkbbv.org.tr.
www.monomente.com/tr/icerik/63/ses-terapisi

Gönderiye Yorum Yap