Menü Kapat

Sonbahar Kaçamakları İçin Öneriler

Güz mevsiminin en sevilen parçası olduğunu söyleyen oldukça fazla insan yok fakat dezavantajlarına rağmen bu sezonun inkâr edilmesi mümkün değil, bununla birlikte şaşırtıcı derecede güzel ve romantik bir mevsimdir. Güz çoğunlukla renkli yaprakları, ılıman sıcaklıkları, sabah sislerini ve serin esintilerini döken ağaçlarla ilişkilidir. Nereye harcadığınıza bağlı olarak, güz herkes için eğlenceli bir mevsim olabilir. Güz gezileriniz için biraz ilham kaynağı sunabilmek için, listemizi sizler için derledik. Floransa, Lizbon, Prag ve Paris gibi büyüleyici şehirlerden nefes kesen tropikal adalara ve dünyanın en iyi milli parklarından bazılarına kadar herkes için güzellikler vardır.

Floransa, İtalya
Dünyadaki en romantik şehirlerden biriyle başlayalım. Dünyanın her yerinden milyonlarca yolcuyu ve sevdalı çiftleri cezbeden bu İtalyan şehri, bu sonbaharda bir ya da iki hafta geçirmek için mükemmel bir yer. Floransa, Floransa Katedrali gibi mimari mücevherleri ile meşhur olup, kent modanın mühim bir merkezidir.
Lizbon, Portekiz
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Lizbon, romantik bir atmosferi, pitoresk caddeleri ve kırmızı çatıları ile ünlüdür. Son derece güzel güz yürüyüşleri için muhteşem bir yer olan şehir, yaz aylarında rahatsız edici derecede sıcak olabilmekte, ancak sonbaharda 20 C civarında hoş hava sıcaklıkları ve serinletici bir okyanus esintisi ile hoş bir serinlik hissettirir.
Kyoto, Japonya
Kyoto, hareketli başkenti Tokyo ile karşılaştırıldığında yavaş ilerliyor. Yüzlerce yerel mabet, güzel parklar ve barışçıl geleneksel Japon bahçeleri, bir sonraki sonbahar turunuz için doğru ortamı sağlayacaktır.
Sal, Cape Verde
Bu sonbaharda sıcak kalmayı isteyenler, Cape Verde adalarından birini kaçış olarak görmeliler. Cape Verde takımadalarının bir parçası olan Sal, Batı Afrika kıyılarındaki küçük bir tropikal adadır. Süper beyaz kumlu plajları ve berrak suları ile bilinen Sal, tüm yıl boyunca sıcak ve güneşli bir iklime sahiptir.

Çin’in Jiuzhaigou Vadisi
Turist kitlelerinden saklı güzel bir yer olan Jiuzhaigou Vadisi, doğu rezervi ve Sichuan, Güneybatı Çin’deki milli parktır. 1992’de UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak adlandırılan vadi, nefes kesici manzaralar, çok seviyeli şelale, renkli göller, karla kaplanmış tepeler ve daha birçok doğal güzellik sunuyor.
Valparaiso, Şili
Valparaiso, Orta Şili’ndeki mühim bir kent ve liman olan 19. yüzyılın ikinci yarısında “Küçük San Francisco” ve “Pasifik Mücevher” olarak bilinirken, Arnavut kaldırımlı sokakları ile meşhur olup, renkli evleri şehrin dört bir yanında dağılmıştır. Valparaiso kesinlikle listenin en parlak yerlerinden biridir.
Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan
Hırvatistan’ın en büyük ve en popüler ulusal parkı olan Plitvice Gölleri Milli Parkı yaz aylarında çok kalabalıklaşıyor ve bu da gerçek tecrübeyi mahvediyor. Bundan dolayı, sonbaharda parkın ziyaret edilmesi (çarpıcı şelaleler ve benzersiz karst oluşumları ile bilinir) muhteşem bir fikirdir.
Antelope Kanyonu, Arizona, ABD
Fotoğraflar ve gezginler için popüler bir konum olan Antelope Kanyonu, herhangi bir mevsimde serin bir mekan, ancak sonbaharda yaz mevsimine kıyasla çok daha katlanılabilir ısı vardır. “Akan” şekilleriyle kolayca tanınan Antelope Kanyonu, yerel Navajo Kumtaşı’nın erozyonuyla oluşmuştur.
Sofya, Bulgaristan
Bulgaristan’ın başkenti olan Sofia, aslen en fazla ziyaret edilen Avrupa şehirleri arasında değil. Ancak, bu sonbaharda bu güzel metroyu kontrol etmek isteyebileceğiniz pek çok iyi neden var. Sofya, Avrupa’nın en ucuz büyük şehirlerinden biridir; nispeten güvenli, temiz ve yabancı dostu olan kent, garip mimariyi ve rahatlatıcı yeşil alanları bir araya getirmektedir.
Big Sur, Kaliforniya, ABD
“Dünyadaki en büyük toprak ” ve “dünyanın herhangi bir yerindeki en güzel kıyı şeritlerinden biri” olarak anılan Big Sur, kuşkusuz bu sonbaharın çevresinde olmak için büyüleyici bir yer. Güçlü kıyı şeridi ve çarpıcı dağ manzaraları ile övülen Big Sur, California’nın Orta Kıyısında bulunan az gelişmiş bir bölgedir.

Pamukkale, Türkiye
Türkiye muhteşem sahil beldeleri ile ünlüdür ancak güz, ülkenin en şaşırtıcı simgelerinden biri olan Pamukkale’yi bulabileceğiniz iç bölgeye girmek için mükemmel bir zamandır. Bu eşsiz traverten terasları sadece inanılmaz derecede güzel değil, bununla birlikte minerallerdeki zenginliği sayesinde iyileştirici özelliklere sahipler ve spa olarak hizmet vermektedir.
Madagaskar Yağmur Ormanı, Madagaskar
Bu sonbaharda gerçekten egzotik ve alışılmadık şeyler denemek isteyen gezginler büyüleyici Madagaskar adasına gidebilirler. Hint Okyanusunda bulunan Madagaskar,% 90’ın endemik olduğundan egzotik yaban yaşamı ile dolu nefes kesen tropikal yağmur ormanlarına sahip bir Güneydoğu Afrika adası ülkesidir.
Prag, Çek Cumhuriyeti
Çek Cumhuriyeti’nin en büyük ve başkenti olan Prag, Prag Kalesi, Charles Köprüsü, Eski Kent Meydanı, Yahudi Mahallesi gibi yüzlerce benzersiz turistik mekânı ile bilinir; ancak şehir ek olarak birçok parka ve yeşil alana sahiptir. Her sonbaharda görkemli bir renkli bir görüntü oluşturur.
Acadia Ulusal Parkı, Maine, ABD
Acadia Ulusal Parkı ABD’deki en büyük milli parklar arasında yer almamakla birlikte kesinlikle en değişik ve en güzel yerlerden biridir. Dağlar, okyanus sahili, ormanlık alanlar, nehirler ve göller hak eden Maine’deki bu milli park, güz dâhil olmak üzere her mevsimde muhteşem bir kaçış noktasıdır.

Sicilya, İtalya
Yaklaşık 26.000 km² alana sahip Sicilya, Akdeniz’in en büyük adasıdır. Sicilya’nın güneşli iklimi, görkemli manzarası, mutfağı, tarihi ve mimarisi ile anakaradaki İtalya’dan ve yurtdışından birçok turist çekmektedir. Başkent Palermo, Catania, Syracuse yada Taormina gibi mühim şehirler de ziyaret etmeye değer.
Barselona, İspanya
Katalonya İspanyol özerk topluluğunun gurur kaynağı, Barselona, 20. yüzyılın en büyük mimarlarından Antoni Gaudí tarafından tasarlanan benzersiz renkli mimari mücevherlerle dolup taşıyor. Yaz aylarında dayanılmaz derecede sıcak olması, bu canlı İspanyol metropolünü ziyaret etmek için sonbaharda (yada ilkbaharda) muhteşem bir mevsim oluşturmaktadır.
Santorini, Yunanistan
Yunanistan anakarasından yaklaşık 200 km uzaklıkta yer edinen Santorini, dünyanın en güzel adaları olarak kabul edilmektedir. İkonik mavi çatılarının bulunduğu pitoresk küçük beyaz evler, epik güz gezisi için muhteşem görünüm oluşturuyor. Bazı yerel spesiyaliteleri ve leziz şarapları meşhur bu kent ziyaret edilmeye değerdir.
Paris, Fransa
Güz kaçamakları olarak sıraladığımız bu listede “Işık Şehri” olarak tanımlanan Paris’i söylemden geçemeyeceğiz. Bir dizi ikonik turizm mekânı ile meşhur olan Paris, her yıl 20 milyondan fazla ziyaretçiyi cezbediyor ancak çoğu turist yaz aylarında ziyaret ediyor, bu da kentin sonbaharda çok az kalabalık olduğu anlamına geliyor.
Marrakesh, Fas
Fas’ın dördüncü en büyük şehri olan Marrakesh, karla kaplı Atlas Dağlarının eteklerine yakın konumdadır, ancak bu Sahra şehri, yıl boyunca sıcak ve güneşli bir havaya sahiptir. Yaklaşık bin yıl önce kurulan Şehrin eşsiz mimari mücevherleri, bahçeleri, sarayı, müzeleri ve geleneksel pazarları ile tam bir turist şehridir.

Love Beach, Meksika
Meksika, Cancun gibi bazı tatil beldelerinin bulunduğu en popüler tatil merkezlerinden biridir; birinci sınıf bir egzotik tatilin eşanlamlısıdır. Bununla birlikte, bu ülkede bununla birlikte daha az bilinen fakat aynı derecede şaşırtıcı yerler bulunmaktadır. Ülkenin Pasifik Kıyısı’ndaki Marieta Adalarından birinde yer edinen Love Beach (Gizli Plaj olarak da bilinir) kesinlikle görülmeye değerdir.
Aspen, Kolorado, ABD
Rocky Mountain’ın Sawatch Range’in uzak bir bölgesinde bulunan Aspen, alışılmadık derecede yüksek oranda görülmesi ve az kesme ağaçlarının bolluğu dolayısıyla adını almıştır. Sonbaharda kırpma ağaçları çeşitli canlı renklerden dolayı tüm kent sezon boyunca devasa bir renkli gösteri haline dönüşür.
Ubud, Endonezya
Egzotik ve maceracı bir güz kaçış için bir başka ipucu, Endonezya Bali Adası’ndaki pirinç tarlaları arasında yer edinen Ubud’dur. Birkaç garip sanat müzesine ve galeriye ev sahipliği yapan kent, meşhur Bali masajını denemek ve Asya’nın en iyi spa merkezlerinden birinin avantajlarından yararlanmak için muhteşem bir yerdir.
Göller Bölgesi, İngiltere
Kuzeybatı İngiltere’de bulunan Göl Alanı, nefes kesici manzarası ve doğal güzellikleri ile meşhur dağlık bir bölgedir. Bir dizi tanınmış İngiliz yazar ve şairin hayran kaldığı bu alan, yıl boyu büyüleyici, ancak sonbaharda, tüm ormanlık alanlar, göller ve tepeler etkileyici renkleri ile daha da büyülü bir atmosfer haline geliyor.
Madeira, Portekiz
Kuzey Atlantik Okyanusunda bulunan Madeira, birinci sınıf şarapları, eşsiz bitki türleri, panoramik manzara ve güzel kumsalları ile dikkat çeken güneşli bir Portekiz adasıdır. Madeira’ya “sonsuz ilkbaharın adası” lakaplı fakat sıcak alt tropik iklimi, sonbaharda da ziyaret etmek için mükemmel bir yer.
Adirondack Park, New York, ABD
Upstate New York’ta bulunan Adirondack Parkı, 10.000’den fazla göl, 30.000 millik dere ve dereler ve sulak alanlar ve ormanlar gibi çok çeşitli habitatları içeren korunan alandır. New York ya da Boston gibi bazı büyük ABD şehirlerinden sadece birkaç saatlik mesafede bulunan bu orman korunması, tüm kent sakinleri için büyülü bir güz kaçamak yeridir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-breathtaking-fall-getaways-that-will-quench-your-traveling-thirst/

Gönderiye Yorum Yap