Menü Kapat

Stephen Hawking’in Hayatı Ve Başarıları

Stephen William Hawking, Oxford, İngiltere’de, 8 Ocak 1942’de, Galileo’nun ölüm yıldönümünün 300. yıldönümünde doğdu ve kayda değer bir fizikçi için bir gurur kaynağı oldu.Frank’ın en büyüğü ve Isobel Hawking’in dört çocuğu olan Stephen Hawking, bir düşünce ailesinde dünyaya geldi. İskoç annesi, 1930’larda Oxford Üniversitesi’ne girdi. Başka bir Oxford mezunu olan babası, tropik hastalıklarda uzmanlık sahibi saygın bir tıbbi araştırmacıydı.

Stephen Hawking’in doğumu, fazla parası olmayan anne babası için uygun olmayan bir zamana geldi. İngiltere, İkinci Dünya Savaşı’yla ve Alman bombalarının saldırılarıyla uğraştığı için siyasal iklim de gerginleşti. Daha güvenli bir yer aramaya çalışan Isobel, çiftin ilk çocuğunu alması için Oxford’a döndü.

Hawkingler’in her biri bir kitap okumaya itina gösterir. Aile arabası, eski bir Londra taksiydı ve St. Albans’daki evleri, üç katlı bir düzelticiydi-üst asla sabitlenmemişti. Hawkingler ek olarak bodrumda arılar barındırıyor ve serada havai fişek üretiyor.

Hawking’in babası, 1950’de Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünde Parazitoloji Bölümü’nü yönetmek için çalışma yaptı ve Afrika’da kış aylarını araştırma yapmak için harcadı. Büyük çocuğunun tıpta olmasını istedi, ancak Hawking erken yaşta bilim ve gökyüzü tutkusu gösterdi. Annesi, çocuklarıyla birlikte, çoğu zaman yaz akşamlarında arka bahçede yıldızlara bakmak için uzanıyordu. “Stephen daima güçlü bir merak hissetti” diye hatırladı. “Ve yıldızların onu çekeceğini de görebiliyordum.”

Hawking da çoğunlukla hareket halindeydi. Kardeşi Mary ile beraber tırmanmayı seven Hawking, aile evine değişik giriş yolları geliştirdi. Dans etmeyi çok sevdi ve kürek çekmeye de ilgi duydu.

Eğitim ve Cambridge Üniversitesi,Akademik hayatının başlarında Hawking, parlak olarak tanınmasına karşın olağanüstü bir öğrenci değildi. St. Albans Okulunda başladığı ilk yıl boyunca, sınıfının sondan üçüncüsü oldu. Ancak Hawking okul dışındaki araştırmalara odaklandı; Tahta oyunları sevdi ve kendisi ve birkaç yakın arkadaşı kendi oyunlarını yarattı. Hawking, birkaç arkadaşıyla birlikte temel matematik denklemlerini çözmek için geri dönüştürülmüş parçalar haricinde bir bilgisayar kurdu.

Hawking, Oxford Üniversitesi’nde 17 yaşlarındayken University College’a girdi. Oxford, matematik eğitimi arzusunu dile getirdi ancak bu uzmanlık derecesi vermedi; bundan dolayı Hawking fizik ve daha özel olarak da kozmolojiye yöneldi.

1962’de doğabilim dalında derece ile mezun oldu ve Cambridge Üniversitesinde Trinity Hall’a kozmolojide doktora için devam etti.

1968’de Hawking, Cambridge Astronomi Enstitüsü’ne üye oldu. Önümüzdeki birkaç yıl Hawking ve araştırması için çok verimli geçti. 1973’te, GFR Ellis’le birlikte ilk teknik kitap olan Uzay-Zaman Büyük Ölçekli Yapısı’nı yayınladı .

1979 senesinde Hawking, kendisini 1663’e kadar uzanan, öğretim görevinin en meşhur görevlerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde buldu: Lucasian Matematik Profesörü.

Stephen Hawking (8 Ocak 1942’de doğan), fizikte ve kozmolojide çığır açan bir İngiliz bilim adamı, profesör ve yazar olup, kitapları herkesin bilimi erişilebilir hale getirmesine yardımcı olmuştur. 21 yaşlarındayken Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji dersi verirken amyotrofik lateral skleroz (ALS) teşhisi kondu. Yaşam hikayesinin bir kısmı, The Everything of Theory of 2014 filminde tasvir edildi .

Stephen Hawking hangi hastalıkları geçiriyor?21 yaşlarındayken Stephen Hawking amyotrofik lateral skleroz (ALS yada Lou Gehrig hastalığı) teşhisi kondu . Çok basit bir şekilde, kaslarını kontrol eden sinirler kesiliyordu. O sırada, doktorlar ona iki buçuk yıl verdi.Hawking önce Oxford’tayken fiziksel sağlığıyla ilgili sorunlara dikkat çekmeye başladı – bazen yolculuğuna ve düşmesine ya da konuşmasını hafifletmeye çalıştı – Cambridge’deki ilk senesinde, 1963 yılına kadar bu soruna bakmadı. Çoğunlukla, Hawking bu belirtileri kendine sakladı. Ancak babası bu durumu fark ettiğinde, Hawking’i bir doktora götürdü. Önümüzdeki iki hafta boyunca, 21 yaşındaki üniversite öğrencisi, bir dizi tıbbi kontrol yaptırıldığı bir sağlık ocağında evini hazırladı.

“Kollarından bir kas örneği aldılar, elektrodları bana taktılar ve radyasyona opak bir sıvı enjekte etti ve yatağı eğdiğinde röntgen ışınlarıyla yukarı ve aşağı doğru izledi” dedi. “Bunların hepsinden sonra bana ne olduğunu söylemediler, ancak bunun multipl skleroz olmadığını ve atipik bir vaka olduğumu söylediler.”

Sonunda, doktorlar Hawking’i ALS’nin erken safhaları ile teşhis ettiler. Kendisi ve ailesi için yıkıcı haberler vardı, ancak birkaç vaka onu tamamen şikayet etmesini engelledi. Bunlardan birincisi Hawking hâlâ hastanede iken geldi. Orada lösemiden muzdarip bir oğlanla bir oda paylaştı. Hawking, oda arkadaşının nelerden geçtiğine göre durumu daha hoşgörülü göründü.

Bir anlamda, Hawking’in hastalığı bugün onun dikkat çeken bilim adamı olmasına yardım etti. Teşhis öncesi Hawking, çalışmalarına daima odaklanmamıştı. “Durumum teşhis edilmeden önce yaşamdan çok sıkıldım” dedi. “Yapması gereken hiçbir şey yok gibi görünüyordu.” Hawking, doktorasını kazanmak için yeterince uzun süre yaşayamayacağının ani bir şekilde fark edildi ve çalışmalarına ve araştırmalarına başladı.

Vücudundaki fiziksel kontrol azaldığında (1969’da tekerlekli bir sandalyeyi kullanmak zorunda kalacaktı) hastalığının etkileri yavaşlamaya başladı. Bununla birlikte, zaman içinde Hawking’in giderek genişleyen kariyerine, gittikçe kötüleşen bir fiziksel durum eşlik etti. 1970’lerin ortalarından itibaren, Hawking ailesi Hawking’in lisansüstü öğrencilerinden birine bakımını ve çalışmasını yönetmek için yardım etmişti. Buna ek olarak, konuşması gittikçe anlaşılmaz oldu, böylece yalnızca onu iyi tanıyanların onu anlayabildi. 1985’te trakeotomiyi takiben sesini yitirdi. Ortaya çıkan durum, alkışlanan fizikçiye 24 saat hemşirelik bakımı gerektirdi.

Hawking’in çalışmalarını yapma kabiliyetini de tehlikeye attı. Durum, baş ya da göz hareketi tarafından yönetilebilecek bir konuşma programı geliştiren bir California bilgisayar programcısının ilgisini çekti. Buluş, Hawking’in bir bilgisayar ekranında sözcük seçmesine izin vererek ondan sonra bir konuşma sentezleyicisine geçirildi. Giriş aşamasında, hala parmaklarını kullanan Hawking, kelimelerini elle seçilen bir tıkaç ile seçti. Bugün, bedeninin neredeyse tüm kontrolü giderek, Hawking programı bir sensöre bağlı bir yanak kası yoluyla yönlendiriyor.Program sayesinde ve yardımcıların yardımı ile Stephen Hawking, verimli bir oranda yazmaya devam etti. Onun çalışmaları, elbette çok sayıda bilimsel yazı içermekle birlikte, bilimsel olmayan topluluk için de bilgiler içermektedir.

Elbette ki Hawking’in sağlığı devamlı bir endişe olarak kalmaktadır; 2009’da, göğüs enfeksiyonu sebebiyle Arizona’da bir konferansta görünemediği için artan bir endişe. Lucasian Matematik Profesörü Cambridge’deki görevinden 30 yıl sonra emekliye ayrıldığını duyuran Hawking Nisan ayında üniversite yetkililerinin “ciddi hasta” olarak nitelendirdikleri için hastaneye kaldırıldı. Hemen sonra, tam bir toparlanma yapması bekleniyordu.

Stephen Hawking’in Eşi ve Çocukları,Stephen Hawking, ALS tanısı konmadan kısa süre önce 1963 senesinde düzenlenen bir Yeni Yıl partisinde, Jane Wilde adlı genç bir bayanla tanıştı. 1965’te evlendi. Çift, 1967’de bir oğlu Robert ve 1970’de bir kızı Lucy doğdu. Üçüncü bir çocuk Timothy 1979’da geldi.1990 senesinde Hawking karısı Jane’i hemşirelerinden biri olan Elaine Mason için terk etti. İki şahıs 1995 senesinde evlendi. 2006’da Hawking ve Elaine boşanmak üzere başvurdu.

Kaynakça:
http://www.hurriyet.com.tr/stephen-hawking-kimdir-stephen-hawkingin-hayati-40637534
http://www.gelisenbeyin.net/stephen-hawking.html
https://www.biography.com/people/stephen-hawking-9331710

Gönderiye Yorum Yap