Menü Kapat

Tekbir Nedir, Nasıl – Nerede Okunur? Teşrik Tekbiri Ne Zaman Getirilir?

Tekbir nedir?” “Teşrik tekbiri nasıl ve ne zaman çekilir?” “Tekbir ne zaman başlar ne zaman biter?” soruları özellikle Dini Bayramlarda kılınan namazlar adına en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.

Tekbir Nedir?

Tekbir, Müslümanların dini bayramlarda kıldığı namazının farzından sonra Allah’ın büyüklüğünü ve yüceliğini belirtmek için söyledikleri “Allahuekber” sözüdür.

Teşrik Tekbiri Tarihi Süreci

Teşrik tekbirleri namaz kılan her kişi için vaciptir. Teşrik tekbirlerinin başlangıcı ilk olarak Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etme olayına kadar uzanmaktadır. İbrahim (a.s) gördüğü rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Bu olay üzerine Cebrail (a.s) “Allahu ekber Allahu ekber” diyerek tekbir getirmiştir. Bunun üzerine İbrahim (a.s)  Cebrail (a.s)’ın koçla geldiğini görür ve “Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber” diye cevap vermiştir.

Teşrik Tekbiri Ne Zaman ve Nasıl Okunur?

Teşrik tekbiri Arefe günü sabah namazının farzının ardından söylenmeye başlamaktadır. Böylece teşrik tekbirinin ne zaman okunduğu sorusunun cevabına da erişmiş oluyorsunuz. Peki, Tekbir nasıl çekilir yada getirilir?

Teşrik Tekbiri şu şekilde çekilmektedir; “Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi’l-Hamd

Teşrik Tekbiri Anlamı Nedir?

Dini bayramlarının Arefe gününde Müslümanların çektiği tekbirin anlamı ise şöyledir;

Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur…

Teşrik Tekbiri Ne Zaman Başlar?

Teşrik tekbirinin ne zaman başladığı?” sorusu Müslümanların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Teşrik tekbiri, Arefe Günü sabah namazının farzlarından sonra başlamaktadır.

Gönderiye Yorum Yap