Menü Kapat

Tereyağının Doğal Olup Olmadığını Anlamanın 8 Yolu

Tereyağının Doğal Olup Olmadığını Anlama Yolları

Tereyağı, kahvaltı sofralarının değişmez gıdalarından biridir. İnsan sağlığına birçok yönden faydası bulunan tereyağından zaman zaman nefis yemekler de yapılmaktadır. Ancak bazı fırsat düşkünleri tarafından tereyağına rağbetin fazlalığından pay kapmak için sahte tereyağı üretimi de yapılmaktadır. Tereyağının tabii olup olmadığını anlamanın yollarını sizler için araştırdık.

tereyag.gif


1. Tereyağını alırken ilk dikkat etmeniz gereken ürünün üzerindeki ‘içindekiler’ bölümünü okumak. Eğer ürünün içeriğinde bitkisel yağlar varsa bu tereyağı değil margarin olabilir. Tereyağının terkibinde süt ve krema bulunmalıdır.

icindekiler-bolumunu-okuyun.JPG


2. Tereyağı yapımı ve içeriğindeki bileşenler bakımından değerli bir üründür. Bu yüzden ucuz olan tereyağlarına karşı dikkatli olun.

-ucuz-olan-tereyaglarina-karsi-dikkatli-olun.jpg


3. Alacağınız tereyağının rengi ne bariz şekilde sar ne de beyaz olmalıdır.

tereyaginin-rengi-ne-bariz-sekilde-sar-ne-de-beyaz-olmalidir.jpg


4. Doğal tereyağı paketi açtığınızda ambalaja yapışmaz. Aynı şekilde bıçağınızla aldığınızda ve bir ekmeğe sürdüğünüzde bıçağınıza yapışıp kalmaz.

bicaginizla-aldiginizda-ve-bir-ekmege-surdugunuzde-bicaginiza-yapisip-kalmaz.png


5. Tereyağı kilo ile satılıyorsa yaklaşık 10 gün, metal içinde sunuluyorsa yaklaşık 3 ay içinde tüketilmelidir. Ancak bu süre zarfından daha uzun son kullanma tarihi olan ürünlerde bazı koruyucu kimyasalların kullanıldığından şüphelenmelisiniz.

tereyagi-003.jpg


6. Aldığınız tereyağı eş zamanlı olarak erimiyor ve bazı yerlerinde damlacıklar oluşuyorsa bu tereyağı değil margarindir.

tereyagi-004.jpg


7. Tabii tereyağı buzdolabından çıkarıldığında kısa süre içerisinde yumuşayıp erimez.

dondurulmus-tereyag.jpg


8. Kaliteli tereyağı pürüzsüzdür ve kesilirken parçalanmaz, tabakalara ayrılmaz. Aynı zamanda mat değil parlak bir görüntüsü olur.

puruzsuz-tereyag-.jpg

Önerilen İçerik: Trans Yağ Nedir? Zararları Nelerdir?

Gönderiye Yorum Yap