Menü Kapat

Tüm Zamanların En İyi 10 Yazarı

Yazarlık, tahmin edildiği gibi kolay olmayan ve büyük bir yetenek gerektiren bir olgudur. Değişik okuyucu kitlelerine hitap eden yazarların bir kısmı biyografi, kurgu, kişisel gelişim ve benzeri alanlarda insanları baştan çıkarırken diğer bir kısmı ise şiir ve hatta tiyatro oyunlarının yazarlığı ile kalbimizi fethetmektedir. Okuyucuları tatmin edecek yazıları oluşturmak ve bunun için araştırmalar yapmak oldukça yorucu bir iştir. Buna rağmen çoğu yazar binlerce okuyucu kitlesinin zihnine hitap edebilmektedir. Bu yazarlar insanoğlunun ayrılmaz bir parçası haline gelen kitapları yazdılar. Bu yazıda dünya tarihinin en iyi 10 yazarından bahsedeceğiz.

10. F. Scott Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald, Eylül 1896’da doğmuş, Aralık 1940’ta vefat etmiş bir Amerikan yazardır. Amerikan yüksek sosyeteden bir adamın, uzun süreli aşkı ile olan başarısız sonuçlanan hikayesini anlattığı Görkemli Gatsby adlı kitabı ile tanınmıştır. En fazla satan kitaplarından birisidir. Cennetin Bu Yanı, Güzel ve Lanetlenmiş ve Buruktur Gece adlı romanları da bilinen romanları arasındadır. Scott Fitzgerald, kendi zamanı ile 20. yüzyılın ilk dönemindeki rüya hayatını birleştiren en iyi yazarlardan birisidir.

9. Miguel De Cervantes

Miguel De Cervantes, Eylül 1547’de doğmuş, Nisan 1616’da ölmüş bir İspanyol yazardır. Yazar olmadan önce asker olan Miguel De Cervantes, günümüzde kurgusal roman tarzı olarak bilinen türün yaratıcılarından biridir. Örnek Alınacak Hikayeler, Parnaso’ya Yolculuk ve en fazla satan romanı Don Kişot adlı romanların yazarıdır. Don Kişot, kendisini bir şövalye olarak hayal eden ve gerçek meselelere karşı reaksiyon gösteren bir İspanyol adamı anlatan bir kitaptır.

8. Virginia Wolf

Virgina Wolf, Ocak 1882’de Adeline Virginia Stephen adıyla dünyaya geldi ve Mart 1941’de öldü. Deniz Feneri, Mrs. Dalloway, Orlando: Bir Yaşamöyküsü, Kendine Ait Bir Oda adlı romanların sahibi İngiliz bir yazardır. En fazla satan kitabı Deniz Feneri’nde, saygın bir ailenin İskoçya’daki Skye Adası’na yaptığı ziyarete odaklanmıştır. Çocukluğundan gelen bir hastalık sebebiyle 1941 senesinde vefat etmiştir.

7. Mark Twain

Samuel Langhorne Clemens, kalem adı olarak Mark Twain, Kasım 1835’te doğan ve Nisan 1910’da ölen Amerikalı bir yazardır. Huckleberry Finn’in Maceraları, Tom Sawyer’ın Maceraları, Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler adlı kitapları yazmıştır.

En fazla satan kitabı olan Huckleberry Fin’in Maceraları adlı kitabında, sarhoş babası olan bir adam çocuğun yaşam yolculuğunu ve kişisel özgürlük mücadelesini tasvir eder. Bu kitapta bulunan çocuğa kıyasla, Mark Twain, zengin, etkili ve güçlü bir adam haline gelir ve bu sayede kral ve kraliyet ailesi ile yakın arkadaşlıklar kurar.

6. Fyodor Dostoyevski

Fyodor Mikhailovich Dostoyevski, Kasım 1821’de doğmuş ve Şubat 1881’de ölmüş Rus bir yazardır. Yeraltından Notlar, Suç ve Ceza, Budala, Karamazov Kardeşler adlı kitapları ile tanınır.
Dostoyevski, mühendislik okumuş ve bir mühendis olarak mezun olmuştur. Tam zamanlı bir yazar olmadan önce boş zamanlarında yazmaya başladı. Kitapları Rusya hakkında gerçekleri içeriyordu. Dostoyevski kitaplarını okuyan birisi Rusya ve çevresi ile ilgili her şeyi öğrenir şeklinde meşhur bir deyiş de vardır. Kitaplarında, günümüze kadar tesir eden Hristiyan-Müslüman çatışması, terörizm gibi konuları ele almıştır. Ülkesinin geleceği için yazan Dostoyevski, Rusların en büyük tarihçilerinden birisi olarak kabul edilir.

5. George Orwell

Haziran 1903’te doğan Eric Arthur Blair, Ocak 1950’de ölmüştür ve kitaplarını George Orwell adı ile kaleme almıştır. Birçok romanı olan yazarın en fazla satan kitapları, Hayvan Çiftliği ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitaplarıdır. Kurgusal olmayan romanları arasında, İngiltere’deki çalışma deneyimini anlattığı Wigan İskelesi Yolu ve İspanya iç savaşının sona ermesini mevzu alan Katalonya’ya Selam adlı kitapları bulunmaktadır.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı en fazla satan romanıdır ve 1984 senesinde toplum üstünde hükümetin insanlık dışı muamelelerin canlandırılması mevzu edilmektedir. Hayvan Çiftliği ise, Rus Devrimi’ni hayvan çiftliği biçiminde tasvir ederek, hayvanlarla o dönemde yaşanan siyasal çekişmeleri ve devrimi anlatmaktadır.

4. Homeros

Homeros adı, antik Yunanlılar tarafından bu büyük yazara verilen takma isimdir. Antik Yunanistan ile ilgili bildiğimiz birçok mevzuyu bu büyük şairin şiirlerinden öğreniyoruz. Şiirleri gerçekleri içermektedir ve o son zamanların bir öğrencisinin öğrenme heceleridir. İlyada ve Odysseus adlı şiirler, en popüler şiirleridir. Homeros’un şiir yazma tekniği o dönemdeki kuşak tarafından benimsenmiş ve çoğu yazar onun yazma tekniğini kullanmaya başlamıştır.

3. Leo Tolstoy, Eylül 1828’de doğmuş ve Kasım 1910’da ölmüş bir Rus Tolstoyyazardır. Savaş ve Barış, Anna Karenina, Ivan Ilyich’in Ölümü, Tanrı’nın Egemenliği İçinizdedir ve Diriliş adlı romanların yazarıdır.

En fazla satan kitaplarından olan Savaş ve Barış adlı romanında, Napolyon ve İskender gibi gerçek tarihi kişiliklerle diğer hayali karakterleri bir araya getirmiştir. Dostoyevski gibi yaşamış olduğu dönem Rusya’sını gerçekçi bir dille kitaplarına aktarmıştır.

2. Charles Dickens

Charles John Huffam Dickens, Şubat 1812’de dünyaya geldi ve Haziran 1870’de öldü. Muhtemelen kuşağının en iyisi olan İngiliz bir yazardı. Bay Pikvik’in Maceraları, Olive Twist, Nicholas Nickleby, Yeni Yıl Şarkısı, David Copperfield, Kasvetli Ev, Little Dorrit, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar gibi birçok dünya klasikleri olarak yerini almış romanları bulunmaktadır.
Dickens çok çalışkan, çok sayıda kitap yazmış, bununla birlikte oyuncu olarak da kariyer yapmış bir yazardır. Bununla birlikte birçok hayırseverlik yapmıştır. İki Şehrin Hikayesi adlı romanı en fazla satan romanı olmuştur.

1. William Shakespeare

William Shakespeare, Nisan 1564’te doğmuş İngiliz bir yazar, ozan ve aktördür. O, zamanının en iyi yazar ve şairiydi. Tüm zamanların en iyi yazarı olarak değerlendirilmektedir. Hamlet, Othello, Kral Lear, Macbeth, Romeo ve Juliet, Julius Cesar, Fırtına adlı eserleri en fazla satan eserleri arasındadır. Shakespeare’ın eserlerinde oldukça fazla detay bulunmaktadır. Okuyucuları, yazarın bu kadar kısa zaman içinde bu kadar çok bilgiye nasıl ulaştığı konusunda zihinlerini devamlı sorgulamışlardır. Shakespeare, İngiltere’de yaşamış olduğu dönemde en iyi gösterici olarak bilindi ve kraliyet ailesinden de doğrudan seyircileri vardı. İngiltere’nin Ulusal Şairi olarak anılmaya devam etmektedir.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/ten-greatest-authors/

Gönderiye Yorum Yap