Menü Kapat

Ülkemiz için bağımsızlığın önemi

Ülkemiz için bağımsızlığın önemi hakkında yazı. Ülkemiz için bağımsızlığın önemi

Bağımsız ve özgür olmak bir ülkenin kazanabileceği en önemli değerlerdendir. Ülkemizde ise bağımsızlık kavramının ayrı bir önemi vardır. Bunun esas sebebi tabi ki ülkenin özgürlüğü adına akıtılan kanlar, verilen şehitlerdir. Türkiye’nin özgür olması için canını veren genç yaşlı bütün insanlar Çanakkale Savaşında yurdun bağımsız olması için çabalamışlardır.

Özgürlük bir milletin var olmasının başlıca sebeplerindendir. Bireyler özgür ve bağımsız bir ülkele yaşasın ki mutlu, huzur içinde olabilsin. Esir bir yaşam sürmek acıların en büyüğüdür. Günümüz içinde özgür gibi gözüken fakat başka ülkelerin baskısı altında var olan huzursuz toplumları sık sık görürüz. Toplumun baskı altında ve şiddet görerek yaşamını sürdürmesi bağımsızlıktan çok uzaktır.

Bu durumu seneler önce fark eden atalarımız vatanımızın bağımsız olması uğruna ülkenin her cephesinde canını dişine takmıştır. 13-14 yaşlarında olan genç insanlar bile savaşa katılmıştır. Bütün vatan gelecek nesillere bağımsız bir ülke bırakabilmek için uğraşmıştır.

Özgürlük ve bağımsızlık kavramları su gibidir. Canlılar yaşamak için suya ihtiyaç duyarlar, bağımsızlık da onlar için böyledir. Toplum sadece bağımsızlık var ise mutlu ve huzurlu olabilir. Eğer yoksa yaşamları susuz bir dünyaya benzer.

Ülkemizde özgürlüğün değerini fark eden yeni kuşak da zor durumlarda mücadele vermeye hazır olmalılardır.

Ülkemiz için bağımsızlığın önemi hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

Gönderiye Yorum Yap