Menü Kapat

Umre Ziyaretlerine Kudüs Rotası Geliyor

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, geçmişte Kudüs’ün Umre ibadetinin bir parçası kabul edildiğini anımsattı ve yeni çalışmalarını açıkladı.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Hac Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, düzenlenen toplantının önemine dikkat çekerek, benzer toplantılar düzenlenmeye devam edileceğini söyledi.

TARİHİMİZDE KUDÜS, UMRE ZİYARETİNİN BİR PARÇASIYDI

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: “Bizim tarihimizde bu ibadet yapılırken Kudüs bilhassa Umre ibadetinin bir parçası kabul edilmiştir. Biz bunu terk ettik ve Kudüs’ü adeta başka bir ülkeye teslim ettik. Kudüs onların değil, Kudüs Müslümanlarındır” dedi.

“KUDÜS ZİYARETİ UMRE PROGRAMINA EKLENİYOR”

Görmez, “Arkadaşlarımız önümüzdeki hafta oraya gidecekler, oranın bütün imkânlarını gözden geçirecekler ve biz de vatandaşlarımıza ilan edeceğiz.

Diyeceğiz ki Umre’ye gitmek isteyen vatandaşlarımızından, Kudüs’e uğrayarak gitmek isteyenler, yahut Umre’yi, Kudüs’e uğrayarak bitirmek isteyenler varsa bize müracaat etsinler.

Elbette bunu Dışişleri Bakanlığı ve ilgili bütün devlet kurumlarımızla birlikte planlayacağız, uluslararası ilişkiler çerçevesinde planlayacağız. Bu Ürdün üzerinden mi başka yerden mi yapılacak bunun imkânlarını hazırlayarak, en güzel bir şekilde vatandaşlarımıza inşallah bu hizmeti de sunacağız.” çağrısı

“MEKKE’YE GÖKDELENLER DİKMEKLE OLMAZ”

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’deki mevcut şartların İslam âleminin hac talebini karşılayamadığını söyledi.

Görmez, “Bugün 25 milyon talep var. Umre ibadetine de talep sürekli yükseliyor. İslam dünyası bunu herhangi bir ülkenin milli meselesi olarak görmeden, birlikte görüşüp istişare ederek hac ibadetini 100 yıl sonrasına göre planlamalı.

Bunu sadece Kâbe’ye nefes aldırmayacak şekilde gökdelenler dikmekle çözemeyiz.” dedi.

Kaynak : AA

Gönderiye Yorum Yap