Menü Kapat

Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir

Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir hakkında. Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir

İnsanlar uzaya doğru mekikler yollayarak veya direkt olarak kendilere giderek uzayda bir çok çalışma yürütmüştür. Bu çalışmalar sonucunda dünyamızın geleceğinin nasıl olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. Dünyanın uzaydan görünüp incelemeye tabi tutulması ile dünyada olan değişimler rahatça incelenmiştir. Mesela petrol araması için yürütülen çalışmalar uydular aracılığıyla uzaydan yapılmaktadır.

Uzay ile ilgili yürütülen araştırmaların insanların hayatına etkileri ise fark edilenden bile fazladır. Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan teknolojiler uzayda yer alan mekikler ve uydular ile çalışır. Mesela kullandığımız telefon, radyo, televizyon, navigasyon sistemleri gibi çok sayıda servisi uzayda bulunan uydular ile kullanıyoruz.

Uzay deneylerinin iklimlere sağladığı yararlar ise küresel ısınma olayının uzaydan fark edilmesi olmuştur. Kutuplarda bulunan buzulların hali, yer küredeki su kaynakları ve yağışlar önceden fark edilir ve bu sayede iklim çalışmaları yürütülür.

Bu uzay deneylerinin zararları ise şöyledir;

Uzaydan fark edilen madenler sebebiyle ülkeler arasında çekişmeler ortaya çıkıyor.

İlerletilen uzay deneyleri sayesinde teknoloji ilerliyor ancak bu bizi daha da bağımlı hale getiriyor.

Uzay deneyleri biten mekikler ve uydular dünyanın çevresinde metal hurdası olarak dolanıyor.

Uzay çalışmalarının dünyamıza, insan yaşamına ve iklimlere faydaları zararları nelerdir hakkındaki yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

Gönderiye Yorum Yap