Menü Kapat

Vaaay Kitabın Başına Gelenler

 “Vaaay Kitabın Başına Gelenler!”, Türkiye’nin 150 yıllık kültür yaşamında, yasak kitapların listesini gün yüzüne çıkartıyor. 

Yazar Emin Karacaİkinci Meşrutiyet’teki yasak kitaplarla başlıyor anlatmaya daha sonrasında Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki yasaklardan bahsediyor özellikle Nâzım Hikmet’in şiir kitaplarından. Kitabın yasaklanma nedeni halkı rejim aleyhine kışkırtmak olarak gösteriliyor. İlerleyen zamanlarda ise yasakların nedenlerinin, halkın ar ve haya duygularını incitmek, “TSK’yı ve Türklüğü tahkir ve tezyif” etmek, Allah’a, dine, peygambere, kutsal kitaba hakaret etmeye kadar uzandığını anlatıyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1975’te yaptığı, okullara yönelik yasak kitap listesinde, Rıfat Ilgaz’ın “Hababam Sınıfı”, Yaşar Kemal’in “İnce Memed”i, Çetin Altan’ın “Mor Defter” ve “Çemberler”, Refik Erduran’ın “Karayar Köprüsü”, Sartre’ın “Duvar”ı, Cevat Fehmi Baştürk’ün “Buzlar Çözülmeden”i, Dickens’ın “Oliver Twist”i, Cengiz Aytmatov’un “Toprak Ana”sı gibi kitaplar bulunurken; Fakir Baykurt’un 5, Orhan Kemal’in ise 7 kitabı yasaklar listesinde yer alıyor. 

Kitabın son bölümünde ise  yasal süreç geçiren kitaplardan seçmelere yer veriliyor. Ayrıca bu bölümde yargılanan ya da para cezası ödeyen yayıncılar, yazarlar, yasaklanan kitaplar liste olarak sıralanıyor. 

Gönderiye Yorum Yap