Menü Kapat

…ve Mario 25 yaşına bastı!

Oyun tarihinin en sevilen karakterlerinden biri olan Super Mario, 25. yaş gününü kutluyor. 1985 senesinde çıkan Super Mario’ya çıkan değişik oyunları ile sevenlerinin ilgisi asla azalmadı. 64 oyunu bulunan ve oyunseverleri eğlendirmeye devam eden Super Mario, 2010 senesinde çıkan Super Mario Galaxy 2 ile de sevenlerini değişik dünyalara taşımaya devam ediyor.

Efsanevi oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto ve ekibi tarafından hazırlanan Super Mario, ilk büyük çıkışını Super Mario Bros olarak Nintendo Entertainment System (NES) ev konsoluna yapmıştı. Bu çıkışının ardından da eğlence dünyansının en fazla tanınan karakterleri arasına girdi.

Super Mario serileri, teknolojik yenilikçi oynanışta daima dönüm noktaları olarak yer aldı. NES’teki 2D Super Mario Bros macerası, platform oyunculuğunu daha öncekinden çok daha ileriye taşıdı. Super Mario’nun 64 oyunu ile 3D oyun dünyasının derinliklerini ilk kez özgürce gezme imkanı sunuldu. Super Mario Galaxy 1 ve 2 ile 3D oyunculuğun yer çekimine karşı gelen etkileyici maceralara uzanışına tanıklık etti.

Tüm zamanların en fazla satan video oyun serisi

Yaş, kültür ve dil farklılıkları tanımayan Super Mario Bros video oyun serileri, dünyada 240 milyondan fazla toplam satış adedi ile tüm zamanların en fazla satan video oyun serisi olmayı başardı.

Nintendo Eğlence Analizi ve Geliştirme Bölümü Genel Müdürü Shigeru Miyamoto; “Teknolojideki gelişmeler ile birlikte, biz Super Mario Bros oyunları yapmaktan daima keyif duyduk. Serinin oyunları daima teknolojideki son gelişmelerin takip edilmesiyle ve çok sıkı çalışarak yaratıcılıklarını ortaya koyan ekibimizin meyveleri olarak ortaya çıkmıştır.” dedi

Mario gelecekte de yepyeni maceraları ile hep yanınızda olacak. Super Mario ile nice yıllara!

Mario’nun tarihçesine bu makalemizden bakabilirsiniz.

Gönderiye Yorum Yap