Menü Kapat

William Harvey Kimdir?

William Harvey, (İngiliz Doktor) İngiltere’nin Folkestone kasabasında 1 Nisan 1578 tarihinde dünyaya gelmiştir. Zengin bir ailede doğmuş olup babası Thomas Harvey, Folkstone Belediye Başkanı olan başarılı bir siyasetçi ve işadamıdır. Annesi Joane Hawke’dir. William Harvey, dokuz kardeştir.

William Harvey, eğitimine Folkstone’daki küçük bir ilköğretim okulunda başlamış ve 10 yaşına geldiğinde Canterbury’deki King’s Grammer Okulu’na devam etmiştir.

King’s Grammar Okulu’na devam ederken, amcasının evinde yaşıyordu ve okul zamanının çoğunu klasikleri (dünya edebiyatı) öğrenmek için harcıyordu; Latin, akademik ve sosyal çalışmalar eğitimleri o dönem Avrupasında zorunluydu. 1593 senesinde 15 yaşlarındayken William Harvey, Cambridge Üniversitesi’ne tıp fakültesi öğrencisi olarak kayıt yaptırdı. Sosyal ve öğrenim harcamaları için altı yıl boyunca devletten burs kazanmıştı. Altı senelik bursun son iki senesinde Fransa, Almanya ve İtalya’daki üniversitelerde bilim ve tıp hakkında daha çok bilgi edinmek için yaptığı araştırmalara maddi ve manevi harcamalar yaptı.

1599 senesinde İtalya’daki Padua Üniversitesi’ne kaydını yaptırdı. Tıb ve anatomi derslerindeki başarısı öğretmenlerinin dikkatini çekmişti. Padua Üniversitesi’nde Harvey’e en büyük destek yetenekli bir anatomist ve cerrah olan öğretmeni Hieronymus Fabricius’tan gelmiştir. Harvey, Fabricius’dan diseksiyonun (vücudun incelenmesi adına organları görünür kılacak şekilde vücudu açma işlemi) insan vücudunun daha iyi anlaşılmasına yönelik bir düşünce ve yol sunduğunu öğrendi. Fabricius, keşiflerini 1603 yılına kadar yayınlamamış olsa da, 1574’de damarları keşfetmişti.

1602 senesinde William Harvey, Padua Üniversitesi’nden Tıp Doktoru olarak mezun oldu. Harvey, 1602 senesinde İngiltere’ye geri döndü. Geri döndüğünde, Cambridge Üniversitesi ona Padua’dan daha önce sahip olduğu bir Doktora tezi verdi. Sonrasında doktor olarak çalışmak üzere Londra’ya taşındı. 1604 senesinde Doktor Koleji’ne katıldı ve 1607’de Kolej Üyesi olarak St. Bartholomew Hastanesi’nin Başhekimi oldu.

Harvey, 1615′ senesinde (37), cerrah eğitiminde uzmanlaşmış Hekimler topluluğunun başkanı ve sözcüsü oldu. St Bartholemew’s Hastanesi’nde çalışma hayatına devam ederken, birçok konferans da vermiştir. 40 yaşına geldiğinde Harvey Londra’nın en iyi doktoru olarak tanınmış ve 1618 senesinde Kral James’e doktor olarak atanmıştır. (54 yaşlarındayken) Harvey bir yandan da keşiflerini sürdürüyordu. Kendi gözlemlerini ve hayvanların diseksiyonu sırasında yaptığı kesintileri karşılaştırarak incelemeler yapıyordu. Özellikle kan ve dolaşım üstüne çalışmalarını yoğunlaştırmıştır.

1628 senesinde Harvey, Kalp Hareketi adlı kitabını yayınladı. Hayvanlardaki Kalp ve Kan Akışı Üstüne Anatomik Çalışmalar olarak da adı geçmektedir. William Harvey, kalbin fonksiyonunu ve vücudun etrafında kan dolaşımını tanımlayan ilk şahıs olmuştur. William Harvey, Arterlerin ve damarların eksiksiz bir devre oluşturduğunu gösterdi. Devre kalpten başlar ve kalbe geri döner. Kalbin düzenli kasılmaları vücudun etrafındaki kan akışını yönlendirir.

William Harvey, arter ve damarların tüm vücuda kan dolaşımını, kalbin atışının tüm vücuda devamlı bir kan dolaşımı oluşturduğunu göstermiştir. Kalbin ve kan sisteminin nasıl çalıştığına dair o zaman koşullarında batıl inançların çoğunu çürüterek bunu ortaya koymuştur. Bu sebeple de genel bir eleştiri akınına uğramıştır.

Çalışmalarındaki bazı bilgiler;
Arterden dokulara gönderilen kan orada tüketilmez.
Dolaşım mekanizması, havanın değil sıvı taşınması için tasarlanmıştır.
Kalp kan dolaşımının kaynağı değil karaciğerin kaynağıdır.
Nabzın hissettiği gibi kalp bununla beraber daralır.
Atardamar kan dolaştırarak pompalama üretmez, ancak kan kalpten atardamarların içine itilir, onları büyütür.
Kallpteki septumda damar yoktur. Sağ ventriküldeki tüm kan akciğerlere, hemen sonra pulmoner damarlardan sol ventriküle gider. Benzer şekilde, sol ventriküldeki tüm kan damarlarına gönderilir, daha küçük damarlar vücuda yuvarlanır ve tekrar sağ ventriküle döner. Böylece dolaşım tamamlanır. Kan vücudunun devresine başladığı yere geri döner. Kalbe devamlı bir kan dolaşımı olur.

William Harvey, 3 Haziran 1657 senesinde kardeşinin evinde 79 yaşlarında iç kanama sebebi ile Londra’da ölmüştür.

Gönderiye Yorum Yap