Menü Kapat

Yaşayan Apartman: Mısır Apartmanı

Beyoğlu’da yürürken fark etmemek imkansız bu yapıyı, hele de tarihini biliyorsanız gözünüzü ondan almayacağınıza eminiz. İşte Mısır Apartmanı’nın geçmişi;

  misir-apt-3.jpg

Beyoğlu’nun tarihine tanıklık eden ve hala yaşayan tarih olarak ele alabileceğimiz Mısır Apartmanı, Mısır Prensi Abbas Halim Paşanın isteği üzerine dönemin Ermeni mimarı Hovsep Aznavur tarafından 1905-1910 yılları arasında yapılmıştır.

 misir-apt.jpg

Mısır apartmanı yapılmadan önce yerinde tiyarto binası yer almaktaydı. İlk önce konak olarak düzenlenen bina  yıllar geçtikçe apartman olarak kullanılmaya başlanır. 1940 yılında bina el değiştirip Hayri İpar tarafından satın alınır. Hayri İpar’ın satın almasıyla birlikte orjinali 4 kat olan binaya iki kat ve asansör eklenir. Ailenin yurtdışına çıkmasından dolayı bina 200 yılında tekrar el değiştirir.

Mısır apartmanı, birçok ünlü kişiye ev sahipliği yapmıştır. Atatürk’ün dişçisi Onnik Kumruyan, İstiklal Marşını yazan ünlü şair Mehmet Akif Ersoy, cumhuriyet döneminin ünlü modacı ve terzileri Canan Yaka ve Nedret Lütfiye gibi dönemin ünlü isimleri. 


misir-apt-2.jpg

Şuanda Mısır Apartmanı’nın üst katında yer alan 360 restaurantının yeri, Mısır Apartmanı ilk yapıldığı zaman çamaşırhane olarak kullanılmaktaydı.


Mısır Apartmanı Adres: Tünel ile Galatasaray Lisesi arasında yer alan apartman St. Antuan Kilisesi’nin hemen yanında yer almaktadır. 


Mısır Apartmanında Kat Düzeni 

Kat 1 – Fototrek Fotoğraf Merkezi 

Kat 2 – Cda Projects 

Kat 3 – Casa Dell’arte

Kat 4 – Galerist

Kat 5 – Galeri Nev

Teras bölümünde ise Restaurant 360 yer almaktadır. 

Gönderiye Yorum Yap