Menü Kapat

Yeni Doğan Bebeğin Duyuları

Bebeklerin tüm duyu organları anne karnında iken gelişmiştir. Hatta anne karnında iken bebeğe müzik dinletilmesi tavsiye edilir. Gene hamile anne adayı oldukça yüksek sesli bir ortama girdiğinde bebek tekmeleriyle kendini belli eder. Gene bebek anne karnında iken annesinin ya da babasının sesine tepki verebilir. Bu tepkiler hep tekmeleme yoluyla olur. Hatta anne karnındaki sesler dış dünyadaki elektrik süpürgesine ya da saç kurutma makinasına benzer. Bu yüzden bebek ilk doğduğunda ağlaması durdurulamıyorsa elektrik süpürgesi yada saç kurutma makinası açıldığında bebeğin sustuğu görülecektir. Yeni doğan bebekler yüksek seste irkilirler.
Bebekler dokunma duyusunun geliştiğini de doğdukları anda ısı farkını hissetmelerinden anlayabiliriz. Anne karnındaki bebeğin bulunduğu su hep aynı derecededir. Bebek doğduğunda yeterli ısı da bulunmazsa üşür ve hapşurur. Gene adam bebekler doğar doğmaz sünnet olabilir. Ve hissettiği acıyla ağlar. Bebeğe yapılan tüm müdahalelere tepki verir. Bu da bebeğin dokunma duyusunun geliştiğini gösterir. Yeni doğan doğar doğmaz doktor muayenesinden geçmektedir.

Bebeklerin tat duyusunun geliştiğini de verdiği tepkilerden anlayabiliriz. Bebekler tatlıyı çok sever. Ekşi ya da tuzlu bir yiyecek diline sürüldüğünde yüzlerini ekşitirler.
Koku alma duyusunun geliştiğini en iyi anne kokusuyla sakinleşmelerinden anlayabiliriz. Özellikle anne sütü emen bebekler annelerinin kokularına daha aşinadır. Bilimsel çalışmalar kız çocuklarının adam çocuklarına göre anne kokusunu daha iyi anladığı ortaya çıkmıştır. Parfüm, tütsü gibi kokulara da hapşırarak tepki verirler.

Bebeklerin en geç gelişen duyusu göme duyusudur. Yetişkinler kadar net göremezler. Ancak 4 yaşlarında iken yetişkin seviyesinde görebilirler. Fakat doğar doğmaz bile ışıktan rahatsız olur ve gözlerini kısarlar. 2 aylık iken bir nesneyi inceleyebilir, 3 aylıkken hareketleri, renkleri ayırt edebilir. İnsan yüzünü incelerler. Daha o kadar da ellerini incelemeyi çok severler.
Bebeklerin doğduğunda duyu organlarının gelişip gelişmediği anlaşılır. İşitme testi yapılır. Işığa verdiği tepkiden görüp görmediği anlaşılır. Eğer bebekte duyu organları ile ilgili bir mesele var ise gerekli görüldüğü takdirde müdahale edilir. Bazı ameliyatlar yapılabilir. Bunlar tamamen doktorların fikirleri doğrultusunda yapılır. Bebeğin büyümesinin beklendiği operasyonlarda vardır.

Gönderiye Yorum Yap