Menü Kapat

Yeni Dünya Akbabalarının Özellikleri?

Yenidünya akbabaları Eskidünya akbabalarıyla aynı familyadan değildir, ama davranış ve beslenme özellikleri birbirine çok benzer. Yalnız, Amerika kıtasının en kuzeyinden en güney ucuna kadar dağılmış olan hindi akba­bası (Cathartes aura) zaman zaman canlı hay­vanları da avlar.

Kral akbaba (Sarcoramphus papa), başım ve boynunu süsleyen kırmızı, sarı ve mavimsi renklerle bütün akbaba türlerinin en renklisi­dir. Bu kuşlar, Meksika’nın güneyinden Ar­jantin’e kadar uzanan bölgedeki yağmur or­manlarının üzerinde, sürüler halinde ve döne döne uçarlar.

Yenidünya akbabalarının iki türü kondor adıyla bilinir. Güney Amerika’daki And Dağları’nda yaşayan And kondoru (Vultur gryphus), 130 santimetreyi bulan uzunluğu ve 3 metreyi geçebilen kanat açıklığıyla uçucu kuşların en irisidir. Uçarken iyice yükselir ve sıcak hava akımlarının kaldırma kuvvetiyle, hiç kanat çırpmaksızın havada asılı kalmışçasına durabilir.

California kondoru (Gymnogyps californianus) soyu tükenmek üzere olan kuşlardan biridir. Bu türden kalan 40 kadar kondor, California’nm güneyinde, Santa Barbara ya­kınlarındaki San Rafael Dağları’nda yaşar. Yuva yaptıkları bölge bugün yasal koruma al­tındadır. Kıyıya yakın açıklık yerlerde uça­rak yeni ölmüş hayvanların leşlerini yiyen bu kuşların dişisi, iki yılda bir yeşilimsi ya da mavimsi renkte tek bir yumurta yumurt­lar..

Gönderiye Yorum Yap