Menü Kapat

ZUZANA 2 155mm Kendinden Tahrikli Obüs Nasıl Bir Araçtır?

ZUZANA 2, KONŠTRUKTA-Savunma tarafından geliştirilen ve Slovak Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı başta olmak üzere ZTS – ŠPECIÁL tarafından üretilen 155 mm’lik kendinden tahrikli bir silah obüsudur.

Topçu sistemi, 1998 yılında Slovak Ordusu ile hizmete giren 155mm / 45 kalibreli ZUZANA kendinden tahrikli obüsün yeni bir versiyonudur. ZUZANA 2, birden fazla yuvarlak eşzamanlı etki (MRSI) operasyonunu gerçekleştirebilmektedir.

ZUZANA 2 topçu sistemi tasarımı ve özellikleri

ZUZANA 2 kendinden tahrikli otonom obüs, bir TATRA 8 × 8 özel şasiye monte edilmiştir. Şasi gelişmiş hareketlilik ve uzun menzil sunuyor.

Otomobilin maksimum uzunluğu 14.2m, yüksekliği 3.52m ve genişliği 3.02m’dir. Mürettebat bölmesi dört kişiyi barındırır ve mürettebat yorgunluğunu azaltmak için bir klima sistemi ile donatılmıştır.
Araç iç yangın güvenliği için otomatik yangın söndürme sistemi içermektedir. Motor kapatıldığında taret ve şasi agregalarına enerji sağlamak için bir güç kaynağı ünitesi de kurulur.

ZUZANA 2 obüsünün silahlanması

Ana silahlar 8.2m uzunluğunda ve 1.894 kg ağırlığında olan 155mm / 52 kalibrelik silahtır. Otomatik modda dakika başına altı 155mm Nato mermisi ve manuel modda dakikada iki tur ateşleyebilir. ERFB-BB kabukları ile minimum 5km atış menzili ve maksimum 41 km menzil sunmaktadır.

Tabanca yüksek ateşleme hassasiyeti sunar ve -3,5 ° / + 70 ° yükseklik açısında ve travers açısında ± 60 ° döndürülebilir.

Topçu sistemi hem doğrudan hem de dolaylı ateşleme kabiliyetine sahiptir ve konveyörlerde 40 adete kadar hazır yangın mermisi ve 40 adet toz yükü taşıyabilir. Konveyörler 1m uzunluğunda yeni tip mermiler taşıyabilir ve bunları otomatik olarak tabancaya yükleyebilir. Taret, daha fazla beka kabiliyeti için her iki tarafta dört adet duman bombası fırlatıcısını içeriyor.

Koruma özellikleri

ZUZANA 2 topçu sistemi, mürettebatın nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) silahlara, monte edilmiş silahlara, küçük silahlara ve mühimmat parçalarına karşı üstün koruma sağlar.

Silah tutturmalarına doğrudan yangına ve yangına karşı ± 30 ° açılarla balistik koruma sağlanmakta ve STANAG 4569 Seviye 4 standardı karşılanmaktadır.

ZUZANA 2 obüsünün gözlem ve ateş kontrolü

Taret, düşük ışık / gece operasyonları sırasında gelişmiş görüş alanı sağlamak için termal silah görüş ve gece görüşü ile monte edilmiştir. Daha fazla doğrudan yangın doğruluğu sağlamak için ek bir görüş alanı da bulunmaktadır.
Topçu sistemi, dijital haritalar ile kolay kullanım sağlamak için bir yerleşik yangın kontrol sistemi (FCS) içerir. Yükleme ve ateşleme sırasında hedef doğruluğu sağlar ve ateşleme verisini hesaplar. Hedef bilgi sağlamak için bir atalet seyir sistemi (INS), bir namlu hız radarı ve elektronik ekipman ile kurulmuştur. Obüs, müşterilerin ihtiyaçlarına göre çeşitli iletişim sistemleri ile donatılabilir.

Araç 15.00-21, taktik, iki yönlü MP 914 veya 16.00-R20 Michelin XZL lastiklerle donatılmıştır. 0.6m’lik dikey bir adımı ve 2m’lik açmayı geçebilir. Araç, % 60’lık bir boylamasına derece müzakere edebilir ve maksimum 1.4m’lik bir derinlik oluşturabilir.

ZUZANA 2 motor ve hareketlilik

ZUZANA 2 obüs aracının, taretler arasında arka tarafta bulunan sekiz silindirli bir TATRA T3B-928.70 motoru vardır. Motor, 1.800 dev / dak’da 330kW’lık bir maksimum güç çıkışı geliştirir ve bir TATRA 10 TS 180 şanzımana bağlanır. Aracın yakıt deposu kapasitesi 460lt. Araç maksimum 80 km / s hıza ve 600 km çalışma aralığına sahiptir.

ZİZANA 2 şunlarla karakterize edilir:

• Yüksek hareketlilik
• Mürettebatın NBC silahlarına karşı korunması
• Mürettebatın küçük silahlara karşı korunması, yanı sıra monte edilmiş silah ve mühimmat parçaları
• Uzak – uzak mesafeden ateş
• Ateşin hızlı hazırlanması
• Hızlı geçiş ve eylem dışı
• Yüksek ateş doğruluğu
• Birden çok yuvarlak eşzamanlı etki (MRSI) görevi yürütme kabiliyeti

Elektronik ekipman, yükleme ve ateşleme sırasında operasyonların teşhisi ve otomasyonu bu silahı dünyanın en gelişmiş silah sistemleri arasında yer alıyor.
• Silah atalet navigasyon ekipmanları ve namlu hız radarı ve termal silah görüş ile donatılmıştır
• FCS, Dijital Haritalar ile çalışmayı sağlar
• Doğrudan yangın doğruluğunu arttırmak için silah ek görüş ile donatılmıştır
• Gece görüş, büyütme, basit çalışma, navigasyon sistemine göre enine eğim açısında düzeltme girişine olanak sağlayan fonksiyon, doğru ve etkili doğrudan ateş sağlar
• Müşterinin gereksinimlerine göre çeşitli iletişim ekipmanları kurulabilir.
• Mürettebat bölmeleri klimalı ve ısıtılmış
• Silahın “155 mm Howitzers ve Mühimmat Elemanlarının Standardizasyonu” ile ilgili Mutabakat Muhtırasına uygun olarak tasarlanmış 52 kalibrelik bir varil var.
• Mühimmat 40 mermi ve 40 toz yükünü tutabilen taşıyıcılarda saklanır. Konveyörlerdeki yataklar, serviste sunulan tüm mermiler ve toz yükleri için evrenseldir (1000 mm’ye kadar). Mühimmat, otomatik ekipmanla namluya yüklenir.

Ekip sayısı: 4
Savaş ağırlığı: 32 000 kg
uzunluk: 14.2 m
Yükseklik: 3,52 m
Genişlik: 3,02 m
Şasi: 8 x 8 özel şasi TATRA
Azami hız: 80 km / s
Eylem aralığı: 600 km
Tırmanma yeteneği: %60
Dövme derinliği: 1,4 m
Siper çapraz yeteneği: 2,0 m
Dikey adım: 0,6 m
Yükseklik: – 3.5° / + 70°
çapraz: ± 60°
Maksimum yangın aralığı: 41 km (ERFB-BB kabuklarını kullanırken)
Minimum ateş aralığı: 5 km
Otomatik modda ateş oranı: 3 dakikada 1 dakika 16 turda 6 tur
Manuel modda ateş oranı: Dakikada 2 tur


History CH.

Gönderiye Yorum Yap